CAD Ingegneria Aerospaziale - Aerospce Engineering - UNIPO DEBUG

Course InformationStudy courses › Degree in Aerospace Engineering

DAE - LIST OF COURSES A.Y. 2012/13

Academic year 2012/13

FIRST YEAR

I SEMESTER II SEMESTER
Teaching Channel Teaching Channel
1015374 - Calculus I 
Andrea DALL'AGLIO (can.1)
Daniele ANDREUCCI (resp.) e 
Paola VERNOLE (can.2)
I - II 1015376 - Calculus II
Sandra CARILLO (resp.) e 
Francesco BONGHI (can.1)
Lorenzo GIACOMELLI (resp.) e 
Christian CASALVIERI (can.2)
I - II
1015378 - Chemical Principles
Caterina FRASCHETTI (can.1)
Stefano VECCHIO (can.2)
I - II 1015377 - Physics I
Francesco TREQUATTRINI (can.1)
Eugenio DEL RE (can.2)
I - II
1015375 - Geometry
Alberto DEL FRA (resp.) e

Alessandro SAVO
 (can.1)
Alberto DEL FRA (resp.) e
Alessandro SAVO (can. 2)
I - II 1026261 - Thermodynamics and 
heat transfer 

Emanuele HABIB
I

SECOND YEAR

I SEMESTER II SEMESTER
Teaching Channel Teaching Channel
1015381 - Physics II
Massimo GERMANO (can.1)
Mauro MIGLIORATI (can.2)
I - II 1021932 - Aerodynamics
Giorgio GRAZIANI (can.1)
Fulvio STELLA (can.2)
I - II
1021986 - Analytical Mechanics [SAIN]
Mauro LO SCHIAVO
I 1017399 - Electrotechnics
Alessio TAMBURRANO (can.1)
Maria Sabrina SARTO (can.2)
I - II
1022076 - Programming and Numerical Methods 
Vittoria BRUNI
I 1022080 - Applied Mechanics and Technical Drawing [SAIN]
Annalisa FREGOLENT (resp.) e 
Giovanni SANTUCCI (can.1) 
Antonio CULLA (resp.) e 
Francesca CAMPANA (can.2)
I - II
1034973 - Materials Science and Technology
Teodoro VALENTE
I 1015386 - Mechanics of Solids and Structures
Walter LACARBONARA (can.1)
Paola NARDINOCCHI (can.2)
I - II
 
THIRD YEAR
I SEMESTER II SEMESTER
Teaching Channel Teaching Channel
1021949 - Aerospace Structural Analysis
Paolo GASBARRI
I 1016596 - Electronics[INSA]
Augusto NASCETTI
I
1012720 - Aerospace Propulsion
Fausto GAMMA
I 1021804 - Aircraft Systems [SAIN]
Giorgio GIORGI
I
1021916 - Aerospace Structures Technology [SAIN] 
Claudio SCARPONI
I 1021977 - Flight Mechanics 
Nicola DE DIVITIIS (resp.) e 
Paolo TEOFILATTO
I
1026265 - Aerospace Telecommunication Systems and Lab. [INSA]
Marco LISTANTI (resp.), 
Tullio BUCCIARELLI
e Debora PASTINA
I 1021904 - Space Systems [SAIN]
Fabio SANTONI
I
AAF1318 - Aircraft Assembly Lab. 
Giorgio GRAZIANI
I
  AAF1312 - Aerodynamics Calculation Lab. 
Renato PACIORRI
I
    AAF1315 - Aerodynamic Experimental Lab. 
Giovanni Paolo ROMANO
I
    AAF1314 - Aircraft Design Lab. 
Luca MARINO
I
    AAF1313 - Structural Calculation Lab. 
Luca LAMPANI
I
    AAF1311 - Aerospace Propulsion Lab. 
Marcello ONOFRI (T1 - motori per applicazioni spaziali) e 
Francesco CRETA (T2 - motori aeronautici)
T1 - T2
 
NOTE
  • Students are divided according to the initial of the surname:
    Channel I = [A-K]
    Channel II = [L-Z]
  • only " I " = the course is a single channel 
  • "T1-T2" = the course consists of two thematic routes